Sekat trávu mezi paneláky, či ne?

I když to není hlavní náplní spolku, tak je mezi námi několik členů, pro které příroda znamená víc než krásné pozlátko a ekologické myšlení nekončí u popelnic s tříděným odpadem.

Možná trošku populisticky tento problém chceme řešit teď, když na krátko sečené trávníky vlnou veder opět dostávají na frak, barví se do rezava a ubývá flóry i fauny, která tam žije. Taky neřešíte v létě úklid sněhu, ale problémy, které vidíte kolem sebe. Plány a projekty se mají řešit, když nás to nejvíce tíží, když lidi vidí tu pohromu a mají pro věc zapálení.

Myslíme si, že už je dávno pryč doba, kdy veřejné prostranství, aby bylo cool, tak musí být posekáno na krátko. Anglický trávník tady nikdy nebudeme mít a netušíme proč se i o to někdo snaží v našich klimatických podmínkách. Buď musíme pravidelně kropit trávník nebo tam budeme mít spálené místa kde všechen život umoříme.

O tom, že se sekat musí, se nebudeme snad ani bavit, protože v pralese asi žít nechceme, ale po vzoru jiných měst je spousta variant, jak na to. Nám se nejvíce zamlouvá varianta motýlích luk – lučního kvítí, a pro inspiraci nemusíme nikam daleko, protože třeba v České Lípě už na něčem podobném druhý rok pracují. Představte si na vybraných místech, mezi paneláky, pásy vysetého trávníku lučního kvítí, které vám dělají radost svými barvami květů od jara do podzimu a tráva je sečena v pásech jen u chodníků a domů tak, aby vše vypadalo upraveně. Všichni Stráž známe a sídliště se za posledních několik desítek let nezměnilo a předpokládáme, že se měnit ani nebude. Za ty roky jde vidět sousta pěšinek v trávě kudy si zkracujeme cestu, tak samozřejmě tam se bude muset sekat a taky všichni dobře víme kde si nejčastěji hrají děti a kde jsou dětská hřiště, ale je spousta míst, která sekáme na krátko úplně zbytečně.
Nechceme jen kritizovat, ale chceme se zapojit a proto jsme přišli s vlastní iniciativou.

Z těchto důvodů se spolek rozhodl připravit a zrealizovat zkušební projekt na roky 2020 a 2021 s názvem Motýlí louka. Nejprve jsme oslovili Ing. Kulasovou, která má na starosti zeleň v České Lípě a dle jejích slov jsou pořád na začátku, ale ráda se podělí o jejich zkušenosti, věříme, že stejně se zachovají i v jiných městech, třeba jako v Brně nebo Ostravě, kde už jsou o nějaký krok dál. Hlavní problém je asi ve výběru rostlin pro dané klimatické podnebí a hlavně složení zeminy. Rostliny si nesmějí konkurovat a hlavním cílem je, aby se reprodukovali vysemeněním samy. Protože jsme si vědomi náročnosti tohoto projektu, tak jsme oslovili ing. Pavla Rychtaříka, který je naším odborným poradcem a je dle našeho názoru v tomto směru odborníkem na slovo vzatým. Momentálně pro náš projekt máme domluvenou plochu víc jak 1000 m2 přímo v centru města, kde na podzim začneme s přípravou a věříme, že když přineseme návrh na úřad, tak získáme buď další prostor pro realizaci nebo můžeme vzájemně spolupracovat.

Věříme, že našim počínáním vrátíme trošku barev do města a třeba i motýle.

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *