Made in Stráž p.R. Matěj Petrák

V naší rubrice Made in Stráž jsme už měli muzikanty, zpěváky nebo sportovce, ale ještě nikdy závodníka, který propadl motosportu.

Dnešním hostem pro rozhovor je osmiletý Matěj Petrák z Dubnice, který již třetím rokem usedá na svou čtyřkolku a účastní se pohárových soutěží, ze kterých vozí cenné trofeje. Za vším stojí tatínek Aleš Petrák, který se svým teamem MAP QUAD RACING stojí za Matějem a jeho mladším bratrem Jáchymem, který letos ve třech letech bude mít premiéru na závodech.

Ještě, že máme ty tatínky 🙂

Ahoj Matěji,

už víme, že jsi mladým talentem na motokrosových tratích, ale ty se tam neproháníš na motorce, ale na čtyřkolce. V kolika letech jsi usedl na první quad?

Ahoj, na první čtyřkolku jsem usedl v necelých šesti letech.

Když se zeptám, kdo tě k motosportu dovedl, tak asi odpověď je jasná, táta, nebo se pletu?

Ne, nepleteš se, k tomuhle sportu mě přivedl táta. Zkusili jsme to a mě to chytlo.

Kdo má o tebe větší strach, máma nebo táta? 🙂

Větší strach má mamka a taťkovi se po závodu vždy uleví, že jsem dojel v pořádku.

Na prvních závodech v roce 2018 si startoval na čtyřkolce Dragon 50. Jak se ti na ní jezdilo? 

Byla ta moje první čtyřkolka museli jsme jí s tátou hodně upravit, ale jezdilo se mi na ní dobře (jmenuje se žába a máme jí schovanou dodnes).

Zjistil jsem, že teď jí do nové sezóny osedlá tvůj mladší brácha Jáchym, tak asi nebyla úplně špatná. Budeš mu radit, jak má vyhrávat?

Můj brácha Jáchym bude mít letos Suzuku evo 50, na které jsem jezdil minulou sezonu. Říkáme jí golem a jsem rád, že zůstane v týmu. Rád mu budu radit, ale jsou mu teprve tři, zatím si hledá svůj styl, ale jde do toho po hlavě.

Teď to je lepší, když na tréninku jezdíte ve dvou ne? Kde vlastně trénujete na letošní zkrácenou sezónu?

Trénujeme v areálu Sedliště, kde máme trať pro čtyřkolky, ale nejen pro ně a co týká tréningu, ve dvou je to určitě lepší, protože brácha se mnou chce furt závodit.

Letos už to bude třetí sezóna, co jedeš ČPP Pohár quad a musíš nám to trošku vysvětlit. Z kolika víkendových závodů se skládal ten loňský ročník, kolik RZ za ten víkend odjedeš a jak jsou asi dlouhé?

ČPP pořádá rallye-quad Biřkov, jedná se o seriál dětských čtyřkolek, který je složen ze sedmi závodů, z toho dva noční. ČPP se skládá ze sedmi víkendů, ale nejezdíme jen to. Jedna RZ má 1,3 km, přičemž startujeme šestkrát a když jedeme noční závody, tak devětkrát. Mimochodem noční závody mě moc baví.

Asi hloupá otázka, ale do té erzety startujete hromadně nebo postupně v nějakých intervalech?

Startuje se jednotlivě a je to z důvodu bezpečnosti. Je to po vzoru automobilové rallye.

Kdyby to bylo hromadně, tak to bude docela kontaktní sport, ale asi není nouze o předjíždění a havárky 🙂 Už jsi měl nějaký karambol na trati?

Ano už jsem měl. Boural jsem dvakrát, ale byla to jezdecká chyba.

Když to někde v zatáčce vyklopíš, co na to táta? Bojí se víc o tebe, nebo kolik bude mít práce v depu s opravou?

Táta většinou sprintuje za mnou, jestli jsem v pořádku, a to že se závoďák rozbije v tu chvíli neřešíme. Dokonce prvních pár závodů běhal vedle mě, teď běhá vedle Jáchyma.

No a teď k tomu nejlepšímu v loňském roce.  Jak si dopadl v ČPP Poháru 2019? Na jakém stroji jsi ten rok odjezdil?

Jezdil jsem Suzuky evo 50, ve své kategorii jsem skončil druhý a v juniorech první.

Tak to teda doma musíš mít pořádnou sbírku pohárů za ten rok. Každý závodník má nějakou trať, kde se mu nejvíc daří, která je ta tvoje?

Každá trať je jiná a také záleží na počasí a na úpravě terénu, ale nejlíp se mi jezdí na Zlatém pístu, který pořádá náš tým MAP QUAD RACING (který můžete sledovat na facebooku) v čele s mým tátou v areálu Sedliště.

Byla ještě nějaká jiná vítězství v loňském roce?

Ano byla. Zlatý píst v kategorii A1, umístil jsem se první, dále handicap, kde jsem se umístil třetí a ČPP, kde jsem se umisťoval pravidelně do třetího místa.

Jak jsi připravený na letošní sezónu? Viděl jsem, že máš nový stroj a tím pádem pojedeš i jinou kategorii, tak nám to trošku popiš.

Moje příprava je taková, že hodně jezdím na kole, běhám a cvičím ruce. Mít silné ruce a nohy je při ježdění důležité, jak při řízení, tak při vysedávání. Dostal jsem Accesse drr 100 race (říkáme mu Petr), je to o poznání silnější a já se mám zase co učit. A co se týká kategorie, tak je to větší konkurence.

V kalendáři mám poznačeno 12. – 13. 6. Zlatý píst, Stráž p-R. Sedliště.  Pořadatelem je váš team MAP QUAD RACING. Čtenáři to asi ani nevědí, ale není to první akce na Sedlišti, kterou pořádáte, tak udělej nějakou reklamu, ať víme, nač se máme těšit.

V areálu Sedliště se dělá spoustu akcí v odvětí auto-moto sportu mimo jiné usilujeme o to, aby se tam vrátil i motocross, který se tam dříve jezdil. Můj první letošní závod bude právě tam a všechny bych vás chtěl srdečně pozvat.

Na školu se tě ptát ani nebudu, protože nuda, ale když vidíme ten každoroční progres, tak už víš co a na čem chceš do budoucna jezdit? Máš sen být kosmonautem, popelářem, politikem, pilotem letadla nebo se třeba dostat na Rallye Paříž Dakar?

Rád bych jednou docílil toho, abych se mohl dostat Dakar, ale to je ještě dlouhá cesta 🙂

Za Järgen family ti přejeme mnoho úspěchů a určitě se potkáme na Zlatém pístu.

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *