Made in Stráž p.R. – Milan Linka

Milan Linka

V tomto čísle v rubrice Made in Stráž splníme přání našeho nedávného respondenta Radima Věchta a vyzpovídáme rodáka ze Stráže pod Ralskem, který se věnuje celkem nevšednímu sportu, který však den ode dne nabírá na své popularitě po celém světě.

Jedná se o extrémní překážkové běhy (OCR) a na naše dotazy bude odpovídat Milan Linka.

Ahoj Milane, vítám tě zde na klubovně Järgen family. Na začátek nám řekni něco o sobě.

Ahoj, je mi 26 let, žiji s přítelkyní a osmi měsíčním synem, začátkem března jsme se přistěhovali do Stráže pod Ralskem, kde jsem bydlel přes 15náct let, pracuji na hotelu Ještěd a věnuji se extrémním překážkovým běhům (OCR).

Jak si zmínil, věnuješ se extrémním překážkovým běhům. Jak nejlépe definovat tyto závody?

OCR se skládá z běžecké části a zároveň překonávání jak přírodních, tak umělých překážek (plavání, šplh, ručkování a podobné překážky). Závody se pohybují v délce cca od 3 km až po 50 km a účastní se jich od 50 až po 6 000 závodníků. Záleží vždy na popularitě a typu závodu.

Od Radima Věchta, který nám tě doporučil, jsme se dozvěděli, že máš v těchto závodech i úspěchy. Který považuješ za ten největší?

Je těžké vybrat ten největší úspěch. Osobně považuji za úspěšný závod, ve kterém nechám vše a zároveň si ho užiji. Můžu však vypíchnout nejtěžší závod Spartan Race Ultra Beast na Slovensku, který jsem dokončil celkově na 14. místě za 7 hodin a 5 minut. Na Spartan Race Liberec 2016 jsem skončil na 4. místě, na zimním 2018 poté na 9. místě a v roce 2018 na Mistroství Světa OCR v Londýně jsem se umístil na 127. místě z celkových 2284 závodníků.

Musím se tě zeptat i na finanční náročnost tohoto sportu. Máš nějakého sponzora nebo musíš všechno dotovat sám? A co vůbec všechno si musíš platit?

Co se týče finanční stránky, nejdražší  je startovné na závody + doprava, jelikož lítáme nebo jezdíme do zahraničí. Letos nově závodím v barvách Casia Excalibur Race team, kde mám sponzoring na startovné, suplementy a oblečení, za což jim moc vděčím. Tréninky si snažím hradit z prize money ze závodů.

Vzhledem k tomu, jakou máme v okolí Stráže přírodu, dokázal by sis představit trať na závod podobného typu v okolí našeho města? Co by k tomu bylo potřeba podle tebe a jak by to bylo náročné? Myslíš, že by našla využití mezi obyvateli?

Ano dokázal, závody se dají konat téměř kdekoliv a každá lokalita má své kouzlo. Nejnáročnější je samotná příprava překážek, vývoj jde stále kupředu, tak je zapotřebí mít zajímavější překážky než konkurence a dále se snažit využít prostředí na 100% . Těžko říci, v Liberci byla jen hrstka lidí, kteří se tomu věnují a každý má převážně individuální tréninky. Nedá se ale vyloučit, že by se zde využití našlo, a to nejen u místních lidí.

Jaké máš závodní plány do budoucna? Máš v plánu nějaký velký závod v nejbližší době?

Chtěl bych se tomuto sportu věnovat co nejdéle to bude možné a dostat se v budoucnu do výběru české reprezentace v OCR, která letos nově vznikla. Přípravu směřuji na červen, kde se zúčastním evropské série Toughest ve Stockholmu a pak na konci srpna MČR v Harrachově.

Kde poblíž Stráže tě mohou čtenáři na závodech vidět a kdy?

Doufám, že se zúčastním Strážského challenge cupu a 13.4. na Vertikal Ještěd.

Mockrát Ti děkuji za rozhovor a přeju hodně úspěchů, ať už životních či sportovních. Máš ještě něco, co bys chtěl čtenářům Varty či svým nejbližším na závěr vzkázat?

V první řadě bych chtěl poděkovat přítelkyni za obrovskou podporu na závodech a trpělivost se mnou, dále rodině, která mě vedla ke sportu od mala, trenérovi s kamarádem v jednom Radimovi Třešňákovi a všem ostatním, kteří mě podporují v tom, co dělám, i když je to zatím jen koníček. Děkuji za pozvání a přeji ať se daří celé Järgen family.

                                                                                                                                   

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *