Strážský pumptrack-bude!!!

Pokračujeme v článku o strážském pumptracku, protože se blížíme k cíli! Od prvního nápadu ve Stráži postavit pumptrack uběhly tři roky a jestli se neobjeví nějaká další překážka, tak se můžeme těšit na realizaci celého projektu ještě letos.

Cesta byla trnitá a největší problém bylo vytipovat vhodnou lokalitu, která nebude kolidovat s územním plánem nabo ochranými pásmi různých inženýrských sítí.

Návrhů na zastupitelstvu proběhlo opravdu hodně, od pláže,cvičáku, kurtů u haly Suomi, louky u věznice až po jeden návrh umístit pumptrack ve svahu za malou pláží. Jsme moc rádi, že jsme našli společnou řeč a celý areál bude vystavěn v lokalitě u institutu, který jsme navrhovali. Za to děkujeme všem zastupitelum.

Jestli se nemůžete zorientovat, tak koukněte na mapku níže.

Všimli jste si toho množství malých kluků a holek na koloběžkách ve Stráži? Scootering je prostě dnes cool a je potřeba na to reagovat.

V rozpočtu města na letošní rok máme schválenou částku na stavbu, tak snad nás už nic nezaskočí a o prázdninách se můžete těšit na slavnostní otevření 🙂

Článek ze 17.3.2019

Druhým rokem se snažíme najít místo pro vybudování pumptracku ve Stráži.

Co je vlastně pumptrack?

Pumptrack je nový typ zábavného sportoviště pro širokou veřejnost. Přesně tvarované vlny a klopené zatáčky umožňují při správných pohybech těla jízdu na kole bez šlapání. Asfaltový pumptrack je taktéž určen pro skateboard, longboard, inline brusle, koloběžky a svou sekci na pumptracku vždy najdou i nejmenší děti na dětských odrážedlech. Pumptrack je tak vhodný pro každého bez rozdílu věku, nebo zkušeností. Už při první jízdě většina začátečníků zjistí, jak pumptrack funguje a že se jedná o velice zábavnou sportovní aktivitu.

Proč zrovna ve Stráži ?

Důvodů máme hned několik, proč by byl pumptrack pro Stráž přínosem. 1. Už nějakou dobu se Stráž řadí do kategorie měst se zaměřením na adrenalinové sporty. Máme tady vodní vlek a skatepark a tyto dva areály do Stráže přivedou spoustu nadšenců, kteří toto nové sportoviště budou zajisté využívat a bereme to jako další logický progres. 2. Kolem Stráže prochází asfaltová cyklostezka vhodná pro kola, inline brusle, koloběžky, longboardy a stavba pumptracku by byla zpestřením pro všechny uživatele této vyhledávané trasy. Po vzoru jiných měst, kde zjistili, že je potřeba nabídnout vhodnou alternativu pro všechny návštěvníky cyklostezky, protože né každý ocení jen samotnou jízdu z bodu A do bodu B. 3.V letních měsících se ve Stráži pořádají výukové kempy na vleku, bmx kolech, koloběžkách, jezdí sem snowboardový a skikrosový oddíl na soustředění…. Všichni z nich využijí pumptrack. Bude to přínosem pro Stráž a nemusíme se bát, že tyto akce a oddíly nám utečou třeba na Lipno. 4. Pro děti ze Stráže je to vhodné a bezpečné místo pro naučení základů na odrážedlech, skateboardech, longboardech, bruslích nebo kole.

Kde ve Stráži postavit pumptrack?

Když jsme hledali ideální místo, tak první nás napadlo na odbočce cyklostezky k vleku u institutu, ale následně bylo zjištěno, že na tomto místě nemůže stát z důvodů ochranného pásma vedení podél cyklostezky. Aby sportoviště plnilo svůj účel, pro který jej chceme vybudovat, musí splňovat co nejvíce z těchto podmínek: 1. Vjezd přímo z cyklostezky. 2. Co nejblíže k vleku, protože v letních měsících bude nejvíce využíváno těmito návštěvníky. 3. Pumptrack už ze své podstaty musí stát na rovině. 4. V nejbližším okolí by mělo stát co nejméně stromů z důvodu bezúdržbového provozu, jinak každý den budeme muset uklízet listí nebo větývky z dráhy. Jde také o bezpečnost.

O jaký druh pumptracku se jedná?

Pumptracková dráha se dá vyrobit z několika materiálů. Dráha může být hliněná a používá se k tomu jílovitá hlína, ale taková dráha je vhodná jen pro kola a obnáší spoustu práce s udržováním, tak je pro naše účely nevhodná. Další variantou je montovaná dráha ze železné nebo dřevěné konstrukce s pojezdnou plochou z vodě-odolné překližky. Takový pumptrack je třeba na Lipně a má mnoho nevýhod. Je cenově náročný s životností do 10 let, při jízdě na koloběžkách nebo bruslích a skateboardech je samotný provoz dosti hlučný, ale největší nevýhodu má v zajištění bezpečnosti uživatelů, protože při vyjetí z dráhy spadnete z překážky.

Z tohoto důvodu je jasná volba pro stavbu asfaltového pumptracku, který se jeví jako nejbezpečnější, bezúdržbový, nezatěžující hlukem a hlavně za rozumnou cenu.

Náš návrh na ideální místo pro vybudování pumptrackové dráhy.

Jelikož místo pro pumptrack se hledá už víc jak rok, tak padlo spoustu návrhu kam ho umístit od pláže až po cvičák, ale to jsou všechno místa, která nesplňují ty základní požadavky nebo podmínky stavby ideálního sportoviště.

Proto přicházíme s návrhem komplexního využití prostoru mezi cyklostezkou a starou školkou. V současné době je část prostoru jako nezpevněné parkoviště pro institut a zbytek plochy je už dlouhou dobu neudržovaný. Pozemky jsou ve vlastnictví obce a dle našeho výkladu nekolidují ani s územním plánem obce. Na přiloženém obrázku je vidět, že celá tato plocha by byla rozdělena do třech sektorů. V dolním sektoru přímo u cyklostezky a obtokového kanálu by byl vybudovaný pumptrack, v prostředním by bylo místo pro obytná auta návštěvníků vleku a tím by se vyřešil vleklý problém u kurtů a v té vrchní části bychom nechali parkování pro osobní automobily jak institutu, tak návštěvníků města.

Výhody tohoto místa: 1. Pozemky v majetku obce. 2. Nekoliduje s ÚP obce. 3. Prostor pro pumptrack splňuje většinu výše uvedených podmínek. 4. Vyřešíme problém s parkováním obytných aut u kurtů. 5. Na pozemku nebo v těsné blízkosti jsou všechny inženýrské sítě pro případnou stavbu zázemí jako třeba WC, umyvárny, sprchy, přípojky karavanů a obytných aut. 6. Lehká či jednoduchá vizuální kontrola areálu ze silnice. 7. Dostupné z vleku, cyklostezky a centra města.

Věříme, že najdete spoustu argumentů proti, ale dle nás lepší místo nemáme.

Fotky a obrázky jsou ze studie, kterou pro nás vyhotovila firma Dirty parks v roce 2017.

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *