Vor Järgenic

K Terky narozeninám jsme postavili vor Järgenic, protože nebylo místo kde uspořádat oslavu.

Oslava byla naplánovaná na 20.června a ve Stráži akorát byli Strážské slavnosti a všechny možné místa na uspořádání oslavy byly obsazené a hlavně každé slavnosti jsou zakončené ohňostrojem a odkud bude nejlepší výhled na tuhle světelnou show? No z hladiny Horky! Plán byl jasný. Musíme postavit vor pro 50 lidí se vším potřebným vybavením a zásobami na uspořádání oslavy. Ještě k tomu se musí udržet na hladině. S tím, že vyplujeme na otevřenou vodu, nikdo nepočítali, protože původní plán byl, že postavíme takové plovoucí molo, které bude zakotvené u břehu.

Přípravy byly dlouhé. Hlavně vypočítat výtlak a jak a z čeho vyrobit dostatečně velké plováky, aby se celý vor pod zátěží nepotopil. Rozhodnutí padlo na 200l sudy a dle našeho výpočtu jich potřebujeme 36*200l tj. dle našich výpočtů v hospodě výtlak  7,2 tuny a to nám přišlo jako dostačující. Teď bylo potřeba odhadnout jak velká plocha je potřeba pro 50 oslavenců a všechno to vybavení.

Začala samotná stavba v doku (na dvoře) a to vše tak, aby to Terka neviděla a nezjistila, co vyrábíme za překvapení k narozeninám . Celý vor se musel udělat rozebírací, abychom ho dostali potom na vodu, což taky nebylo nic jednoduchého.

Den  „D“ se blížil a na pátek bylo naplánováno, že vor spustíme na vodu. Problém byl, že Terka jezdila autobusem z Liberce a mohla nás vidět, jak stěhujeme vor na vodu, tak se muselo počkat do odpoledne, než projede. Potom už to šlo ráz na ráz a samotné segmenty jsme pouštěli na hladinu a následně vor kompletovali přímo na vodě.  Večer bylo hotovo a někdo měl blbej nápad, že na voru přespí. Nikdo nepochopí, že můžete mít mořskou nemoc na strážském jezeru.

V sobotu už bylo potřeba jen vybavit vor a mohlo se jít slavit. Vše probíhalo dle plánu až do chvíle, kdy v dobré náladě se někdo rozhodl, že vyplujeme!!  Někdo raději vystoupil na břeh, ale stejně nás na voru zůstalo asi třicet oslavenců, které vítr unášel do středu jezera. Rozjel se velký mejdan na vodě, grilovalo se a pivo teklo proudem.  Jestli si někdo myslí jako já, že proud vody nás stejně přivede zase k hrázi, tak to není pravda. Osvětlený vor desítkami lampiónů stále pomalu mířil na druhou stranu do rákosí a nebýt snad kluků z vleku, kteří za námi dorazili v noci na člunu, tak by jsme se domu snad nikdy nedostali.

Co říct závěrem? Oslava se vydařila a nikdo se neutopil 🙂

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *