Komunitní zahrada – jedlý park

Myšlenka je tu už víc jak dva roky, že bychom chtěli vybudovat komunitní zahradu za naším sídlem v Gablerových domech.

Prostoru máme víc jak 1500m čtverečných v lokalitě, kde určitě nemůže vyrůst žádná moderní zahrada s bazénem, protože přímo sousedíme se hřbitovem a kostelem. Když píšeme o komunitní zahradě, tak to berte trošku s rezervou, protože od klasické komunitní zahrady, které vyrůstají ve velkých městech a sdružují lidi, co chtějí mít svůj kousek zeleně a něco vypěstovat, tak tady to bude trošku jinak, protože ve Stráži a kolem máme přírody dostatek a ti zarytí zahrádkáři mají svá políčka v zahrádkářské kolonii. Nehledě na to, že mladší osazení našeho spolku ještě neobjevilo kouzlo vypěstování třeba rajčete nebo okurky.

Náš cíl je asi mnohem jednodušší, protože chceme nabídnout veřejnosti klidné místo k odpočinku mezi rozkvetlými ovocnými stromy. Dnes, když máte políbit svou partnerku pod rozkvetlou třešní, tak musíte sednout do auta a hledat. Jako kluci jsme přesně věděli, kam máme jít na třešně, švestky, jablka nebo hrušky, ale přijde nám, že se ovocné stromy ztrácí z volné přírody a chceme našim dětem zase dopřát to, co jsme zažívali my.

Nastal asi správný čas na realizaci v té době koronavirové, když nám zakázali opět všechny akce pro veřejnost. Jako prvotní úkol bude zasázet ovocné stromky, které máme ze zahradnictví od paní Kohákové.

Co budeme sázet za stromky?

4x jabloň, 1x hrušeň, 2x třešeň, 1x višeň, 1x slivoň, 1x kdoule a dva keře rakytníku. Ořešák máme již zasazený a na pozemku jsou tři starší jabloně a jedna hrušeň.

Jisté je, že naší jedlou zahradu musíme osadit ovocnými keři jako je rybíz, angrešt a určitě tam budou taky maliny.

Jestli si pamatujete, tak loni před koncem roku jsme zde uveřejnili článek o lučním kvítí a motýlích loukách, jako boj proti vyschlým trávníkům mezi paneláky. https://www.jargenfamily.cz/sekat-travu-mezi-panelaky-ci-ne/

V našem projektu počítáme se zkušebním vysetím takových záhonů s lučním kvítím a jsme moc zvědaví na výsledek.

Jako dalším krokem bude vybudování broukoviště a hotelu pro brouky, ať už jako praktického výchovného mobiliáře a pozorovatelny, nebo místa útočiště pro opylovače naší zahrady.

Do budoucna počítáme s lavičkami pro zamilované, maminky s dětmi, seniory a všemi, kteří ocení klidné místo v sadu. Bylo by super vybudovat malé jezírko, pískoviště, houpačky, atd. Věříme, že čas ukáže, co zahrada potřebuje.

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *