LEGAL Järgen sprejerská stěna

Po dvou letech konečně můžeme představit náš projekt s legální sprejerskou stěnou ve Stráži pod Ralskem. Byrokracie nás jednou stejně zabije.

Již od roku 2018 pracujeme s projektem legální sprejerské stěny ve Stráži pod Ralskem, protože se domníváme, že mladí lidé, pro které je graffiti skutečným koníčkem, si vyhrazené místo pro svou tvorbu zaslouží. Nehledě na to, že se budeme tímto snažit alespoň částečně eliminovat škody, které se páchají na fasádách domů, garážích nebo památkách. Za pomoci vedoucí stavebního úřadu ve Stráži pod Ralskem paní Bušové byla vytipovaná lokalita u parkoviště firmy Adient, kde stojí zeď ještě z dob vojenské posádky, a byla by pro tyto účely vhodná.

V té době byl pozemek ve vlastnictví VLS ČR s. p., které přistoupilo k dražbě pozemku, ale bohužel jsme soutěž nevyhráli. Po zápisu do katastru nemovitostí, které proběhlo až letos, jsme oslovili nového majitele nemovitosti pana Martina Otřísala, s kterým jsme se domluvili na pronájmu této zdi za podmínek, které jsou předmětem smlouvy.

Železobetonová stěna je víc jak třicet metrů dlouhá a tři metry vysoká. Využít jí chceme z obou stran, protože z jedné ji vidíte z komunikace, která vede do Hamru na Jezeře a z druhé strany je hojně využívaná cyklostezka kolem Stráže.

Svolali jsme brigádu a byly odstraněny nálety, které stěnu zakrývaly, byl opravený povrch v místech, kde byla stěna popraskaná a celou jsme ji přetřeli světle šedou fasádní barvou, která by měla být vhodným podkladním odstínem pro nové graffity.

Ještě nás čeká vytvořit nápis k vrchnímu okraji stěny „LEGAL Järgen“, umístit provozní řád a může se začít stěna využívat.

Víme, že pro provoz takové stěny nebudeme mít zastání u všech obyvatel, ale budeme se snažit, aby její fungování nijak nezhoršovalo podmínky klidného žití v našem městě. Máme naplánované podružné akce a brigády na území města, které by měli ukázat, že všichni sprejeři jen nechtějí ničit fasády a majetek svými výtvory.

https://mapy.cz/s/duvufusego

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *