Made in Stráž p.R. Jakub Benda

Made in Stráž p. R.

Sny se mají žít

Jako druhým hostem pro rozhovor do této rubriky je Jakub Benda (19 let). Narodil se ve Stráži pod Ralskem a již v 6 letech ho učarovalo BMX kolo. Je to odchovanec zdejšího skateparku a špička ve svém sportovním odvětví. Už několikrát vyhrál ocenění sportovce roku Města Stráž pod Ralskem a pyšní se titulem mistra a vícemistra České republiky. V roce 2014 se stal mistrem Slovenska a v roce 2015 vybojoval vícemistra Polska. Titulů a vítezství má na svém kontě mnohem víc, ale to se dozvíme ze samotného rozhovoru. Z našeho rodáka se stává profesionální sportovec a reprezentant České republiky a věřím, že pro naší rubriku je ten pravý.

Ahoj Kubo. Byl jsi nominovaný na další rozhovor v rubrice „Made in Stráž p. R.“ Chtěl bych tě pozvat na klubovnu Järgen family, ale jsi zase někde ve světě. Kde jsem tě zastihl?

Ahoj, moc děkuji za pozvání, ale bohužel jak už si řekl, momentálně nejsem k zastižení. Aktuálně jsem v Nevadském Las Vegas, kde se připravuji na nadcházející sezónu, která podle všeho by měla být opravdu našlápnutá.

To je letošní první cesta za oceán?

Ano, letos je to první cesta.  Cestu za oceán plánuji na měsíce, které jsou u nás pro mě vždy nejhorší. Tedy přelom podzim/zima, protože tohle období já osobně prostě nedávám.

Předpokládám, že už máš spoustu známých mezi jezdci z celého světa. Nechci jejich jména, protože nám asi nic neřeknou, ale jak s nimi vycházíš jako kluk z toho našeho malého města. Třeba nechají tě u nich spát, aby si nemusel platit hotely?

Je to trošku složitější. Pokud někam vyrážím v Evropě a vím, že v daném místě jsou lidi, které znám, tak je tu velká pravděpodobnost, že mne u sebe nechají přespat. BMX funguje jako jedna velká rodina, snažíme si všichni pomáhat navzájem. Druhá strana téhle otázky je trošku horší a týká se toho, když vyrážím právě za oceán. Je tu úplně jiná mentalita, co se týče lidí kolem BMX a celkově myšlení je tu úplně jiné. Pokud se jezdí na kole, všichni jsou hrozně přátelští a milí, ale jakmile bych se snažil dostat k nim domů, tak to nepřipadá v úvahu. Naštěstí je tu pár výjimek jako maník, u kterého momentálně bydlím. Poznali jsme se před pár lety a hned, po prvních dvou dnech, co jsme se znali, mě pozval k sobě domů, ať u něj spím, jezdím na jeho skocích a cítím se jako doma. Týpkovi je 41 má 4 děti, je rozvedený a celý svůj život jezdí na kole a staví skoky. Máme spolu super vztah, a to všechno jen díky BMX.

Počkej jako on má svůj skatepark za barákem?

Skoky o kterých mluvím, nejsou přímo jeho, ale pána jménem TJ Lavin, který má skoky přímo na své zahradě, je to několikanásobný vítěz X- games a mnoha dalších nejprestižnějších závodů, co se dříve jezdili. Bohužel v dnešní době už není moc aktivní na kole, jelikož měl před pár lety vážné zranění hlavy.

K té komunitě a pomáhání se ještě vrátím později. Jak hodnotíš letošní sezónu. Co bylo za úspěchy?

Letošní sezóna byla jedna z těch úspěšnějších. Kamkoli jsem se vydal tak jsem si vybojoval minimálně místo na stupních vítězů. Mezi ty nejvýznamnější úspěchy bych zařadil 3. místo na Lords Of Dirt ve Francii, což je největší dirtový závod na světě, dále 1. místo na Butcher Jamu v Německu, 3. místo na neoficiálním mistrovství Světa v kategorii Dirt v Polsku na Baltic games, 2. místo na BenAllJamin v Pardubicích a v neposlední řadě 2. místo na Mistrovství ČR v Dirtu.

Jsi teda asi spokojený s letošním rokem? Vím, že ještě studuješ. Jak to stíháš tam?

Letošní rok jsem celkově spokojený, až na nějaké zdravotní komplikace, co se týče zad.  Co se týče školy, snažím se docházet, co nejpravidelněji to jde, ale není to jednoduché a mám doslova stovky zameškaných hodin, ale snažím se.

Vím, že pro tebe je největší strašák zranění. Letos nějak málo padáš nebo si dáváš větší pozor? 🙂

Musím zaťukat, že co se týče letošních zranění, tak to docela ušlo. Měl jsem pár komplikací, co se týče zad, ale nebylo to nic extra vážného, naštěstí.

Z čeho máš strach? Myslím třeba jako fobie z pavouků apod.

Co se týče mých fobií a strachů, tak nejsem úplně největší kámoš s pavoukama. Ale pokud bych měl říct, čeho se doopravdy bojím, a z čeho mám fakt velké trauma, tak jsou to výšky. Pravděpodobně si říkáte, že na kole přece lítám ve vzduchu a kolikrát opravdu vysoko. No pro mě osobně je to úplně jiný pocit, na kole ve vzduchu se cítím mnohem bezpečněji a stabilněji než na jakékoliv rozhledně.

Strážský skatepark – dost diskutované téma mezi strážákama. Co ti dal nebo vzal a jaká je jeho budoucnost v tvých očích?

Strážský skatepark mi nevzal vůbec nic a pokud ano bylo to dobrovolné a naprosto vědomě. Diskutované téma byl strážský park na začátku jeho existence a troufám si říct, že teď už je to klidnější. Za ty roky, co strážský park funguje, se rozrostl na evropskou úroveň a díky tomu k nám jezdí jezdci z celé Evropy. Co se týče budoucnosti parku, netroufám se nic říkat, ale dokud budu jezdit na kole já a budu moc svůj čas trávit ve strážském parku, tak se budu snažit dál, aby měl co největší využití a podporoval mládež ve sportu.

 Dnes jsem byl v parku a potkal jsem Tomáše Slavika, jak tam trénuje. Tak si myslím, že strážský skatepark nabírá na popularitě.

To mě mrzí, že jsem ho nestihl je to hrozně fajn člověk a neuvěřitelný cyklista. Tomáš je několikanásobný mistr světa ve Fourcrossu, vítěz nejprestižnějšího závodu na světě, nejen ve své kategorii, ale v celkovém hodnocení, zkrátka pro mě je to jeden z nejlepších cyklistů všech dob. Tomáš k nám jezdí už několik let přes zimu trénovat a já osobně jsem ho minulý rok naučil salto vzad. Ovšem není jediný cyklista takového formátu, co k nám jezdí trénovat. Další extrémní sportovci, kteří jsou mistři ve svém oboru a můžete je u nás potkat jsou například Michal Maroši, Michal Prokop, Michael Beran, Jára Soukup, Petr Macháček, Zdenda Pešek atd…

Je jasné, že když postavím kluziště, tak nebudu mít deset Sáblíkových, ale budu rád za jednu, která bude vzorem pro desítky jiných. Máme v parku další mladé talenty? Máš nějaký nápad jak najít další talent?

V parku pár mladých talentů je. Není to jen na kole, ale i na koloběžce. Nejhorší stránka všech extrémních sportů je, že to trvá hrozně dlouho, než se člověk naučí aspoň základy, a mnoho kluků skončí ještě předtím, protože jsou netrpěliví. Ale kdo opravdu chce, cestu si najde. Mám pár nápadů, jak naučit mladé lidi ve Stráži využívat všechny sportovní možnosti, které máme, ale bude to běh na dlouhou trať a bojí se, že efekt bude v důsledku malý. Ale i kdyby se nám všem společně podařilo zvednout od počítače 7 dětí, tak to stojí za to.

No a teď tvoje cíle do budoucna. Zaslechl jsem o něčem velkém. Hodně velkém!!!

Co se týče plánů do budoucna, nechci moc předbíhat, stát se může cokoliv, ale chtěl bych se pokusit o kvalifikaci na Olympiádu. Ano je to tak. Freestyle BMX bude oficiální kategorie na Olympijských hrách roku 2020. A dle mých informací, které mám, by příští rok měla proběhnout série závodů Mistrovství světa, které jsou zároveň kvalifikace na Olympiádu. Takže můj plán na příští rok je se pokusit kvalifikovat na Olympijské hry v Tokiu roku 2020.

Jako líbí se mi i jen představa, že někdo z místních má alespoň malou šanci se dostat na Olympiádu. Asi to bude těžká cesta, ale jako cíl je to krásné. Víš, kolik závodů potřebuješ na tu kvalifikaci?

Představa je opravdu hezká, ale jak si sám řekl, bude to opravdu těžká cesta. Kvalifikační série závodů by měla čítat něco kolem 5-6 závodů po celém světě během celého roku.

Víš už teď, kde se ta série kvalifikačních závodů pojede?

Bohužel zatím jsou zveřejněny jen dva závody z celé série. Na 100% vím o závodu, který se jede ve Francii hned ze začátku sezóny a zhruba v polovině sezóny bude další závod z této série v Kanadě. Na další termíny a místa závodů se zatím čeká.

Všechno to cestování musí stát spoustu peněz. Jak to řešíte?

Poslední roky mi hodně pomáhají sponzoři, ale stále to pokryje ani ne 50% z celkových nákladů. Zbytek se snažím dát dohromady, jak můžu, pomáhají mi rodiče. Nebo pokud jedu na závody a vyhraji nějaké peníze, snažím se je neutratit, ale ušetřit na cestování a náklady pro mne potřebné, co se týče celé sezóny.

Říkáš, že část nákladů na cestování po závodech ti hradí sponzoři. Jistě to není lehká věc sehnat dobrého sponzora. Můžeš prozradit, s kým teď spolupracuješ a za koho jezdíš?

Momentálně spolupracuji s firmami: BigShock Energy, TSG chrániče, Etnies oblečení a Topride.eu na kolo. Jak sám říkáš sehnat dobrého sponzora, na kterého by bylo spolehnutí, a dokázal dodržet, co slíbil na začátku sezóny, není opravdu jednoduché. Naštěstí pro mne už dnes s klidnou hlavou můžu říct, že spolupracuji se značkami a lidmi na které se můžu spolehnout a oni zase na mě. Za jejich podporu, kterou mi dodávají, jim každému z nich patří obrovské poděkování a nesmírně si toho vážím, že mohu spolupracovat s firmami takového formátu, jako jsou právě tyto.

Teď se vrátím k té komunitě a pomáhání si. Když si začínal jezdit na kole, tak si určitě ocenil, když ti někdo z těch lepších poradil a trochu pomohl. Už je asi čas to té vaší komunitě oplácet. Pomáháš?

Jak říkáš, na začátku je člověk rád za každou radu, kterou mu někdo poskytne. I my tady ve Stráži myslíme na mladé jezdce, kteří potřebují trošku pomoct. V létě a na podzim děláme výukové campy pro jezdce. Musím sám za sebe přiznat, že pomáháním lidem učit se jezdit na kole, je jedna z věcí, která mě opravdu baví a které bych se chtěl momentálně více věnovat. Já osobně jsem si každý trik vydřel pády, ale když někomu můžu poradit jak na ten trik, a on nemusí projít tím procesem pádů jako já. Je to pak krásný pocit, když někomu s něčím pomůžete a vidíte na vlastní oči zlepšení.

Teď trošku zvolníme. Můžeš nám vysvětlit ten hashtag #AfroBMX a dát odkaz na tvé webové stránky, kde tě můžeme sledovat?

Hashtag AfroBMX jsem vymyslel společně s mým dobrým kamarádem DJ Lucky Boyem, vzhledem k tomu, že náš sport se stal populární na soc. sítích. Potřeboval jsem se taky nějak zviditelnit, ale já osobně jsem nikdy nebyl kámoš s počítačem a už vůbec ne se soc. sítěmi. Chtěl jsem se nějak odlišit a mít trošku jinou reklamní kampaň než všichni ostatní. Tak nás napadlo #AfroBMX, jako můj osobní hashtag, protože mám vlasy jak pravý africký afro a jezdím na BMXku a zní to tak nějak cool. Měl jsem ještě nápad, že bych zkusil vyrobit pár kusů nějakého oblečení #AfroBMX, ale prozatím jsem tento nápad nechal být. Informace mám na webových stránkách www.bendabmx.com

Moc děkujeme za rozhovor, snad se brzy na klubovně Järgen Family opět potkáme a nakonec bych se rád zeptal, koho nominuješ na rozhovor do dalšího čísla Varty?

Taky moc děkuji za rozhovor. Doufám, že se brzy zase uvidíme. Dlouho jsem přemýšlel, koho nominovat a nakonec bych chtěl nominovat našeho nejlepšího Wakeboardistu Patrika Hanese. Ještě jednou mockrát děkuji za rozhovor.

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *