Jarní brigáda v jedlém parku

Dne 27.3.2022 proběhla plánovaná brigáda v našem jedlém parku, kde jsme zase o kousek pokročili k stanovenému cíli.

Původní článek je zde: https://www.jargenfamily.cz/komunitni-zahrada-jedly-park/

„Prostoru máme víc jak 1500m čtverečných v lokalitě, kde určitě nemůže vyrůst žádná moderní zahrada s bazénem, protože přímo sousedíme se hřbitovem a kostelem. Když píšeme o komunitní zahradě, tak to berte trošku s rezervou, protože od klasické komunitní zahrady, které vyrůstají ve velkých městech a sdružují lidi, co chtějí mít svůj kousek zeleně a něco vypěstovat, tak tady to bude trošku jinak, protože ve Stráži a kolem máme přírody dostatek a ti zarytí zahrádkáři mají svá políčka v zahrádkářské kolonii. Nehledě na to, že mladší osazení našeho spolku ještě neobjevilo kouzlo vypěstování třeba rajčete nebo okurky.“

„Náš cíl je asi mnohem jednodušší, protože chceme nabídnout veřejnosti klidné místo k odpočinku mezi rozkvetlými ovocnými stromy. Dnes, když máte políbit svou partnerku pod rozkvetlou třešní, tak musíte sednout do auta a hledat. Jako kluci jsme přesně věděli, kam máme jít na třešně, švestky, jablka nebo hrušky, ale přijde nám, že se ovocné stromy ztrácí z volné přírody a chceme našim dětem zase dopřát to, co jsme zažívali my.“

Pro letošní jaro byl úkol jasny. Postavit plánované broukoviště, zasadit jedlý-živý plot, doplnit ovocné keře u hřbitovní zdi a provzdušnit trávník.

V loňském roce se nám povedlo vybudovat na jižní straně dřevěný plot u garáží a teď přišel na řadu plot ke kostelu. Protože jedlý park má být veřejně přístupný, tak jsme se rozhodli na této straně ho oddělit jen pomyslným živým plotem do kterého jsou vsazené i ovocné keře.

U hřbitovní zdi jsme k rybízům a malinám dosadily i borůvky a angrešt.

Ve východní části zahrady jsme vybudovali broukoviště z kmenů, ať už jako praktický výchovný mobiliář a pozorovatelnu, nebo místo útočiště pro opylovače naší zahrady.

Posledním úkolem bylo pohrabat a provzdušnit trávník.

Je to běh na dlouhou trať, protože ovocné stromky potřebují nějaký ten rok než povyrostou a začnou plodit.

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *