Made in Stráž p.R. Karel Jirák

Made in Stráž p. R.

Sportuji především pro radost

Myslím, že mezi obyvateli Stráže pod Ralskem není člověk, který by našeho dnešního hosta nikdy neviděl sportovat v okolí našeho města. Ano, řeč je o Karlovi Jirákovi, 44letém velice aktivním všestranně nadaným sportovcem, a v tomto čísle měsíčníku Varty se ho pokusíme představit i lidem, kteří ho tak dobře neznají.

Vítám Vás u našeho rozhovoru. První otázka: Kterému sportu se v současné době věnujete?

Ahoj, zdravím všechny čtenáře a čtenářky městského zpravodaje Varta. K tvé otázce. V současné době se věnuji kolečkovému bruslení a triatlonu. V zimě si to zpestřím jízdou na sjezdovkách nebo běžkách, ale jen minimálně. Ke všemu uvedenému také patří samozřejmě i správná regenerace, takže často využívám saunu v bazénu ve Stráži pod Ralskem, či samotný bazén při trénování na triatlon.

Věnoval jste se, či ještě stále věnujete, některému z Vámi uvedených sportů i na závodní úrovni?

Závodně jsem od roku 2007 do 2016, tedy celkem 9 let, jezdil na kolečkových bruslích na silničních tratích 10 km, 21 km a 42 km. Dále jsem závodil také vytrvalostně v závodech na 4, 5, 12 nebo 24 hodin, buď sólo nebo týmově s počtem 2, 4, 5 nebo 10 závodníků. K tomu jsem doplňkově a hlavně pro radost jezdil na kole a v zimě plaval. Asi 3 roky nazpět jsem začal běhat a to je nyní moje největší vášeň.

Doslechl jsem se, že jste se zúčastnil s velkým úspěchem velkého amatérského závodu v triatlonu s názvem Hornettlon. Je tomu skutečně tak?

Ano, v roce 2016 jsem si vyzkoušel na nedalekém letišti u Mimoně závod Hornettlon, což je krátký terénní triatlon doplněný o čtvrtou disciplínu – kolečkové brusle. Jednak se mi povedlo vyhrát, ale hlavně mě nadchla pestrost více disciplín a začal jsem se věnovat triatlonu.

Co Vás na sportu, jako je triatlon zaujmulo?

Běh a jízda na horském kole v okolních lesích mě začala bavit čím dál tím víc jak jízda na kolečkových bruslích, až se priorita sportů otočila a teď mám bruslení jako doplněk k běhu a triatlonu, ve kterém se snažím závodit na závodech v blízkém okolí. Na bruslích jsem byl vloni pouze na jednom závodě v Německu, a jelikož v současné době nemám pořádně natrénováno, tak letos to bude asi nula (já i počet závodů :-)).

Máte daný nějaký pravidelný systém Vašich tréninků, nebo si denně sport vybíráte dle aktuální nálady? Vzhledem k tomu, že Vás není možné v letních dnech nepotkat na okolních cestách, jak často vůbec trénujete?

Systém tréninků a rozvrh sportů nemám pevně daný. Sportuji především pro radost, takže záleží hlavně na počasí a chuti. Snažím se si každý den alespoň na 1-2 hodiny zpříjemnit sportem, a když počasí zrovna nepřeje venkovním aktivitám, tak si zalezu do bazénu a pokouším se plavat. To mi ovšem moc nejde a baví i nejméně z celého triatlonu.

Další moje otázka bude směřovat na Vaše sportovní vybavení. Jaké vybavení a v jaké kvalitě vůbec ke svému sportovnímu životu potřebujete?

Mé sportovní vybavení je takový lepší průměr. Sériové nízké brusle s kvalitními kolečky, lepší a horší horské kolo, průměrné silniční kolo, několik párů běžeckých bot, plavky a nově i plavecký neopren.

Jak je to s financováním Vašeho vybavení či startovného na závodech, kterých se účastníte?

V současné době závodím jen v běhu a triatlonu, a to v blízkém okolí. Cestovní náklady, startovné, náklady na vybavení, různé gely a iontové nápoje jsou únosné, tak sponzoři nejsou potřeba. Ale samozřejmě bych se jim nebránil :-). Občas ale i něco vyhraju nebo dostanu. Když jsem závodně bruslil, tak mě na závodech 24 hod. Le Mans a KSB Liberec na MS veteránů a v Německém šampionátu MSC nejvíce podpořila firma Tempish, a to nejen finančně.

Co říkáte na sportovní možnosti, které tady ve Stráži máme? Jak se Vám zamlouvá kvalita různých sportovišť?

Pro sporty, které provozuji já osobně, jsou ve Stráži nadprůměrně dobré podmínky. Kamarádi z Liberce a Prahy mi závidí. A myslím, že to platí i pro mnoho dalších sportů. Jsme jen čtyřtisícové město a máme bazén, tělocvičny, atletický stadión, fotbalové hřiště, sportovní halu, vodní vlek, skate park, tenisové kurty a další. Pro mě osobně je velkým bonusem cyklostezka z Osečné a pak okolní lesy bývalého vojenského prostoru, kde se skvěle běhá, prochází i jezdí na kole.

Vyjmenoval jste v podstatě všechny sportoviště ve Stráži pod Ralskem. Napadá Vás ještě nějaké sportoviště na nějaký určitý sport, které ve Stráži chybí?

Nenapadá mě, jaké další sportoviště vybudovat. Spíš bych byl rád, aby v těch stávajících nebylo prázdno a dařilo se je udržovat v dobrém stavu, případně jej postupně modernizovat.

Je něco, co byste chtěl čtenářům našeho městského magazínu sdělit či vzkázat? Případně máte nějakou osobu ze Stráže pod Ralskem, kterou byste chtěl nominovat na další rozhovor pro náš měsíčník?

Jen jsem chtěl dodat, že sport mi přináší především radost, závodění adrenalin, a když to „cinkne“, tak je to radost s bonusem. Pro mě je velkou sportovní osobností Stráže pod  Ralskem Milan Kulman. Na svém triatlonovém vrcholu patřil ke špičce v ČR. Rád bych nominoval právě jeho.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů.

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *