Made in Stráž p.R. Patrik Hanes

Made in Stráž p. R.

Každá cesta něco stojí

Jako dalším adeptem pro rozhovor do našeho měsíčníku je Patrik Hanes (16 let). Jedna z hlavních postav strážského CWPS (Cable Wake Park Stráž) a nominoval ho v lednové Vartě Kuba Benda. Musím se přiznat, že oba kluci mají pro mě něco společného a o účesu se nechci zmiňovat. J Oba se pyšní tituly mistrů České republiky, účastní se závodů po celé Evropě a sbírají cenné kovy a zkušenosti od svých raných let. Díky sportovcům jako je Patrik náš WakePark není jen komerční sportoviště, ale místem kde trénují a vyrůstají sportovci, kteří dobře reprezentují naše město. Patrik není jediným z CWPS, který sbírá cenné kovy. Základna reprezentantů z tohoto klubu je mnohem větší a jistě si o dalších přečteme v nějakém dalším čísle Varty.

 Jako vždy je první otázka, kdy jsi začal jezdit a kdo tě dovedl k tomuto sportu?

Začal jsem jezdit, když mi bylo 7 let, od té doby jezdím každý rok až doteď. K wakeboardingu mě dovedli rodiče, především můj otec, který ve WakeParku začal pracovat.

Záměrně jsem v první otázce napsal jezdit, protože potřebuji pomoct s vysvětlením wakeboarding a wakeskating. Bude to možná zajímat i naše čtenáře.

Wakeboarding je odvozený od anglického slova wake = v překladu je to vlna, kterou vytváří člun). Wakeboarding a wakeskating byly založeny původně v Americe, kde si surfaři nahrazovali dny, kdy na moři/oceánu zrovna nebyly vlny. O pár let později Němci vyrobili první CablePark (vlek). Ve wakeboardingu jde především o ježdění na vodě s deskou pod nohama. Je to podobné snowboardingu, ale na vodě. Rozdíl mezi wakeboardem a wakeskatem je, že u wakeskatu vám nedrží nohy u desky. Stojíte na desce v klasických teniskách, stejně jako na skateboardu

Jaká byla pro tebe minulá sezóna? Co bylo za úspěchy a co se nepovedlo?

Sezóna 2017 byla pro mě jedna z nejlepších v mé kariéře. Dost jsem toho procestoval a naplaval. Vyhrál jsem Mistrovství ČR a krásně se umístil na několika dalších závodech po Evropě. Nakonec jsem sezónu ukončil na mistrovství Evropy v Egyptě s dobrým 7. místem.

Jak ti to jde ve škole?

Další otázka prosím… J

 Ve škole procházím tak nějak normálně, nejsem studijní typ a taky to mám dost těžké kvůli neustálému cestování. Jsem na střední škole, která mi umožňuje mít individuální studium. Takže tak.

Co děláš teď v zimě. Vyměnil si wakeboard za snowboard?

Na snowboardu moc nejezdím, popravdě ani žádný nemám, ale abych neztratil cit pro desku tak už asi čtvrtým rokem jezdím na skateboardu, který mě dost baví! Ale nemáme ve stráži žádné pořádné místo pro skateboarding. Vehicle Hall ve Stráži je spíše pro BMX jezdce, já si tam moc nezajezdím.

Co říkáš na plány postavit vedle vleku asfaltový pumptrack?

Pumtrack u vleku je jistě super věc a spousta lidí z vleku jezdi též na longboardech a skateboardech, tak to bude pro areál přínos, ale nějaká menší skate street plaza by mi udělala taky radost!

Co by si změnil, předělal nebo postavil u vleku, aby strážský vlek obstál v rostoucí konkurenci podobných areálů?

Strážský WakePark pomalu zaostává kvalitou vybavení a počtem překážek. Zaměstnanci si nosí vlastní domácí nářadí, abychom si mohli postavit nové překážky. Hledáme různé sponzory a finance na pořádné vybavení v areálu. Ale i přes to všechno, díky neustálému úsilí našeho CWPS (Cable Wake Park Stráž) týmu máme jeden z nejlepších parků v ČR!

Je to docela adrenalinový sport. Jak si na tom s úrazy a už si letěl helikoptérou?

Helikoptérou jsem naneštěstí už letěl, ale naštěstí to nebylo nic vážného, slabý otřes mozku vyražený dech a trošku pochroumaná záda. Strávil jsem jednu noc v nemocnici a šel jsem domů.

Nějaké fobie? Jestli napíšeš, že máš fobii z vody, tak to bude stejně divné, jako když napsal Kuba Benda, že má fobii z výšek.

Já mám strach z vody i z výšek. J Nesnáším oceány a tak, kdekoliv je moc velká hloubka nebo je břeh moc daleko, tak už se bojím.

A co nějaký vysněný trip třeba do Ameriky nebo do Austrálie?

Do Ameriky plánuju jet na 100% a Austrálii dám snad taky! Ale všechno záleží na financích. Můj největší sen bylo letět do Thajska do THAI WAKE PARKU kde už jsem byl v roce 2015. Uvidíme, co bude dál!

Thajsko si dával jen jako výlet nebo jsi tam i startoval?

Byla to zimní příprava. Jelikož se v ČR dá jezdit jen v létě, tak v zimě musím do teplých krajin.

Co máš v plánu po škole? Bude z tebe profesionální rider?

To by byl můj sen, záleží jen na tom, jak moc budu makat a kolik úsilí tomu věnuji. Každá cesta něco stojí!

Jaké máš plány na letošní rok? Vím, že objíždíš spoustu mezinárodních závodů.

Letos pojedu na hodně míst a závodů po celé Evropě a snad se v zimě podívám i někam dál! V plánu mám určitě mistrovství ČR a Evropy. Dále závody v Anglii, Francii, Polsku, na Slovensku a Německu!

Koukal jsem, že letos jste nedostali žádné peníze z grantů města na pokrytí nákladů spojených s účastí na mistrovství Evropy. Jak to budete řešit?

Doufám, že náklady pokryjeme díky mým sponzorům a finanční podpoře mých rodičů, snad bude i něco od Českého svazu vodního lyžování a wakeboardingu.

Co se plánujete letos ve Stráži za akci, kam by si nás pozval?

Ve Stráži budeme letos pořádat Mistrovství ČR, dále pár dalších závodů a snad i nějaké akce pro diváky a samotné milovníky tohoto sportu!

Děkuji ti za rozhovor a přejeme ti úspěšnou sezónu a budeme se těšit zase na nějaký živý přenos třeba zase z Mistrovství Evropy. Otázka na závěr je pro každého stejná. Koho nominuješ na další rozhovor do Varty?

Taky dík a nominuji Jana Bartoně.

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *