Rok s rokem se sešel

Máme pro vás malý přehled činnosti spolku za rok 2020, který jsme museli zveřejnit v prosincové Vartě. Doplnili jsme pár fotek a nějaké odkazy, tak přejeme příjemné čtení.


Rok s rokem se sešel a je čas na bilancování, co se spolku povedlo, a co ne. Přinášíme Vám přehled o činnosti spolku za rok 2020, jelikož jsme z dotací města Stráž pod Ralskem obdrželi na letošní rok provozní příspěvek na fungování spolku ve výši  5 000 Kč a vypracovat zprávu o činnosti spolku nám ukládají pravidla pro poskytování dotací města. Moc děkujeme městu Stráž pod Ralskem za tuto částku, která nám pokryla úhradu za připojení k internetu alespoň do června letošního roku.

Letošní rok je ve znamení korona viru a všelijakých omezení, které jsou těžké pro lidi, živnostníky, firmy a také pro nás, jako spolek. Základní cíl spolku, jako budování občanské společnosti, scházení se, pořádání společných akcí, jak pro nás, tak pro širokou veřejnost bylo a je utlumeno. I když jsme několik akcí museli úplně zrušit, tak si pořád myslíme, že se nám v letošním roce dařilo.


Strážský dogtrek, který byl z důvodů první vlny přesunut na podzim, kdy se bohužel nemohl uskutečnit ze stejného důvodu, jsme uspořádali virtuálně. Celkem se přihlásilo necelých 200 účastníků a spolku DOGSY, z.s. jsme odeslali částku 18 520 Kč na provoz útulku. Na tuto akci jsme dostali dotaci od města Stráž pod Ralskem ve výši 18 000 Kč, kterou převádíme do dalšího ročníku, který se snad na jaře bude moci uspořádat.

Reportáž najdete zde, zde, zde, zde


CORONA OFF, byla spontánní akce, kterou jsme připravili během deseti dnů při rozvolňování jarních opatření a na pódiu vystoupilo několik kapel, před plným piknik svahem. Součástí programu bylo i předání cen pro tváře této doby, které nezištně pomáhali v první vlně epidemie. Město Stráž pod Ralskem nám zapůjčilo pódium.

Reportáž najdete zde


Piknik fest je naše již tradiční akce, která dává prostor mladým muzikantům a zpěvákům vystoupit na velkém pódiu.  Celodenní program na piknik svahu se vyvedl a za poslední tři roky byla divácká účast asi největší. O večerní program se postarali kapely jako Mareks, Počátky nebo Civilní obrana. Na tuto akci jsme dostali dotaci od města Stráž pod Ralskem ve výši 32 000 Kč.

Reportáž najdete zde


Rozloučení s prázdninami je akce pořádaná SDH Stráž pod Ralskem a náš spolek již druhým rokem zajišťuje večerní hudební program na pódiu. V letošním ročníku byl hlavním tahákem Lucie revival.


Järgen Pub Quiz jako loni byl uspořádán pod širým nebem v srpnu a zúčastnilo se ho osm týmů. Opět se nám povedlo trefit do pěkného počasí a věříme, že se akce povedla. Všem slibujeme, že příští rok budeme pořádat již třetí ročník.


Flaškostromeček je už od roku 2015 snad brán jako stálá adventní výzdoba našeho města. Proti loňskému roku, kdy byl zapsán do České knihy rekordů, jsme přidali zase další patra a pro letošní rok má stromeček více jak 4 metry a o 1 600 lahví víc. Doufáme, že se bude líbit.

Reportáž najdete zde, zde


LEGAL Järgen je sprejerská stěna u parkoviště firmy Adient, na kterou jsme čekali víc jak dva roky.  Stěnu máme v pronájmu a za tento vyhrazený prostor platíme nájem.  Za první týdny v provozu je o tuto plochu nebývalý zájem a to nás těší. V příštím roce zde chceme uspořádat akci, o které Vás budeme včas informovat.

Reportáž najdete zde , zde


Jedlý park, aneb komunitní zahrada, kterou jsme plánovali v minulosti, se už začíná proměňovat ve skutečnost.  V říjnu proběhla akce, kdy jsme osadili zahradu více jak deseti ovocnými stromy a několika ovocnými keři. Teď pracujeme na inventáři, který společně s vysetím lučních kvítí instalujeme na jaře.

Reportáž najdete zde, zde, zde


STR crew je taneční skupina holek z naší základní školy, které tancují Hip Hop dance a je to takový náš taneční kroužek, kterému jsme poskytli vhodné prostory a zázemí.  Bohužel vládní opatření se týkají i nich, a tak na jaře a ani teď na podzim toho moc nenazkoušeli, ale věříme, že příští rok je budete moci vidět třeba na Piknik festu.

Reportáž najdete zde


Made in Stráž je rubrika zde ve Vartě, kterou píšeme již víc jak tři roky. Na začátku bylo hlavním cílem ukázat, že u nás máme dost talentované mládeže, o které málokdo ví. V letošním roce jsme přidali lidi, co ve Stráži nezištně pomáhali, třeba s šitím roušek.  Tím, jak je všechen sport a kultura pozastavena, tak si budeme muset na další rozhovory počkat.

Reportáže najdete zde, zde, zde


Narozeninový koncert, který již pravidelně pořádáme v kulturním domě, po slavnostním rozsvícení stromečku na náměstí se letos bohužel konat nebude ☹

Reportáž z loňského ročníku zde


Putování za památkami, které se ve Stráži pořádá každý druhý rok, proběhlo v září a jsme jako spolek rádi, že jsme se mohli spolupodílet jak na technickém zajištění, tak na organizaci této akce.

Reportáž najdete zde


Putování za pohádku je akce SDH Stráž pod Ralskem, kde se již několik ročníků podílíme svým pohádkovým stanovištěm Doba Ledová. Jak jistě víte, ani tato akce, kvůli koronavirovým opatřením nemohla být letošní ročník uspořádána, ačkoliv jsme byli připraveni s novým stanovištěm. Doufejme, že Vás o nic z toho neochudíme následující ročník.         

Reportáž z loňského ročníku zde


Doprava pro spolky, které potřebují vozit své členy na utkání a závody je dnes ve znamení vysokých finančních nákladů.  Ten problém jsme zaregistrovali hlavně v době, kdy ukončil svou činnost pan Lhoták a komerční dopravci z Lípy nebo Cvikova si účtují nehorázné sumy. Jsme moc rádi, že můžeme nabídnout technickou pomoc s přepravou členů spolků jako SDH nebo FK Stráž pod Ralskem našim autobusem, kdy jim účtujeme pouze provozní náklady samotného autobusu (PHM, mýto, atd.).

Reportáž najdete zde


Klubovna Järgen family je zatím naše provizorní útočiště, kde vznikají všechny nápady na akce. Povedlo se nám vybavit kanceláře mimo základního vybavení třeba taky plotrem, sítotiskem nebo gravírovačkou, protože to jsou věci, které potřebujeme ke každé akci. Dnes si už dovedeme vyrobit potisky třeba na trička, gravírujeme medaile nebo plakety pro vítěze. Spolek dále nakoupil sezení pro více jak 100 lidí, protože s tím byl stále problém na akcích, stejně jako s připojením elektriky, kde se nám povedlo zajistit kompletní vybavení včetně rozvaděčů a kabelů.


Nahrávací studio, spolek je s tou muzikou pořád nějak spojený.  Kapely Mareks a Jak chceš zde ve studiu nahráli své nejnovější album. Dále jsme se významnou měrou podíleli na natáčení klipů našich členů nejen v monumentech našeho města pro Mareks, Andress freya a (P)level.  Pro studio máme nové využití, ale o tom budeme psát až příští rok.


Nová klubovna… jak jsme výše psali „provizorní“, tak je to z důvodu, že již budujeme novou klubovnu, ale možná by byl lepší název komunitní centrum. Na ploše víc jak 200 m2 již rok přestavujeme prostory, kde by měl vyrůst reprezentativní komplex, do kterého se pokusíme vměstnat všechny naše aktivity.  Moc se těšíme, až vás pozveme na slavnostní otevření.


NICK NACK kelímky se nám povedlo protlačit do rozpočtu města na letošní rok a jsme za to hrozně rádi, protože už nějakou dobu na našich akcích nevidíte jednorázové plasty (od kelímků, brček až po příbory), ale nákup těchto kelímků pro více použití by náš rozpočet asi nedal. Těšíme se na dobu, kdy třeba Strážské slavnosti pořádané městem budou bez jednorázových plastů. V době kdy prodejce a stánkař na Strážských slavnostech  neplatí pořadateli vůbec nic ze svého zisku a ani za zábor pozemku, tak si myslíme, že by to mohla být vhodná podmínka, protože jestli spolek jako Järgen family může investovat do dřevěných příborů, kukuřičných brček nebo bambusových misek, tak ten komerční stánkař taky.

Reportáž najdete zde


Adopce hrobu je takový výkřik do davu, ale povedlo se nám uzavřít adopční smlouvu na hrob – náhrobek na strážském hřbitově.  Nevíme, kdo z vás byl nebo chodí na strážský hřbitov, ale stav náhrobků je ve špatném stavu a jestli se o ně někdo nezačne starat, tak se nám ta historie nenávratně ztratí. Celkem jde asi o čtyřicet hrobů z dob před první republikou. Ano německých, ale to jsou všechno lidé co tady v té době něco pro Stráž znamenali a nehledě na to, že každý hrob nebo náhrobek je pro nás uměleckou  památkou dávných řemesel a umu kameníků.  Teď už jen čekáme, až kameník bude mít čas na opravu toho našeho adoptovaného.  Možná je to krok správným směrem a někdo se přidá a adopce hrobů budou běžnou věcí v našem městě.


Výjezdní zasedání spolku je už takovou třešničkou na dortu a hlavně poděkováním všem aktivním členům spolku za jejich práci na všech akcích a aktivitách, protože to všichni dělají zdarma a ve svém volném čase.  Víkendový pobyt na chatě Muhu s nabitým programem, kde se plánuje směr na příští roky je čas, na který se všichni těšíme. Letos jsme však museli výjezdní zasedání odložit až na leden nebo únor, ale ten plán na příští roky máme, tak nám držte palce, aby byl úspěšný minimálně jako ty poslední.

Reportáž najdete zde

Ještě jednou děkujeme městu Stráž pod Ralskem za příspěvek na provoz spolku ve výši 5 000 Kč. Dále chceme poděkovat všem, kdo nám drží palce, chodí na naše akce a finančně nezištně nás podporují, protože bez jejich podpory, ať už je ta forma podpory jakákoliv, by to asi nešlo. Všechny informace o akcích a aktivitách spolku najdete na www.jargenfamily.cz


Tak jestli jste dočetli až sem, tak moc děkujeme za Vaší podporu, protože bez ní by nešlo nic. Asi z článku do Varty cítíte trošku provokace k výši provozního příspěvku, protože to je necelé jedno procento z našeho ročního rozpočtu, ale o to víc si vážíme Vás, kteří nás podporují.

DĚKUJEME JF

Sdílení

Author: Järgen Family

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *